copyright by mgopslask



SPOTKANIE ORGANIZACYJNE ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO


15 marca br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego, odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele: Sądu Rejonowego w Łasku, Komendy Powiatowej Policji, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Gminno Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej, Szkoły Podstawowej Nr 1, Publicznego Gimnazjum Nr 1 i 2, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Łasku - Kolumnie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1, I Liceum Ogólnokształcącego w Łasku, Zespołu Szkół Ogrodniczych w Ostrowie, Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łasku.

W imieniu burmistrza Łasku zgromadzonych przywitała sekretarz Gminy Łask Beata Mielczarek. W swoim przemówieniu podkreśliła wysoką rangę ustawy o przeciwdziałaniu przemocy i konieczność reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Bezpośredni kontakt przedstawicieli poszczególnych instytucji ułatwia wymianę informacji na temat konkretnego przypadku. Powołanie Zespołu Interdyscyplinarnego jest częścią działania mającego na celu złagodzenie skutków tego zjawiska. Wtorkowe posiedzenie w dużej mierze miało charakter organizacyjny, ustalono ogólne zamierzenia planu pracy na 2011 rok oraz rozłożono odpowiedzialność na poszczególnych członków Zespołu, co umożliwi skuteczniejsze działanie i z pewnością przyniesie wiele sukcesów. W jawnym głosowaniu wyłoniono kandydatów do pełnienia najważniejszych funkcji w Zespole.

Przewodniczącą została Ewa Wróbel reprezentująca Zespół Szkół Pondgimnazjalnych w Łasku. Na wniosek przewodniczącego wybrano również zastępcę, którym została Mirosława Olszewska reprezentująca Zespół Szkół Ogólnokształcących oraz sekretarza zespołu - Katarzynę Mazur z Publicznego Gimnazjum Nr 2.

Współpraca odpowiednich służb, dla dobra rodziny, stwarza możliwość jednoczesnego prowadzenia działań interwencyjnych i pomocowych oraz niesie szansę na to by dom rodzinny pozostał największą wartością dla każdego człowieka.

Głównym punktem następnego spotkania będzie omówienie procedury "Niebieskiej karty". Program ten opiera się na współdziałaniu ofiar z organami ścigania oraz pomocą społeczną. "Niebieska karta" dokumentuje sytuację, pokazuje skutki i stanowi ważny materiał dowodowy w sprawie karnej o znęcanie się. Do podjęcia działania, nie możemy nikogo zmusić, a bez chęci współpracy realizacja nawet najlepszego programu nie jest możliwa. Dlatego tak ważne jest współdziałanie specjalistów poszczególnych dziedzin. Dotychczas rolę udzielania wszechstronnej pomocy świadczył Punkt Konsultacyjny przy Miejsko - Gminny Ośrodku Pomocy Społecznej w Łasku. Wierzymy, że połączenie siły specjalistów Zespołu Interdyscyplinarnego sprawi, że stanie się on silnym murem i będzie chronił rodziny przed krzywdzącymi ich zachowaniami.

 

zobacz galerię zdjęć>>

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------